Ból w miednicy mniejszej, endometrioza i adenomioza

los-angeles-endometriosis-specialist

Dolegliwości bólowe w podbrzuszu należą do najczęstszych przyczyn konsultacji ginekologicznych.

Ból, z definicji, jest doświadczeniem zmysłowym  lub emocjonalnym. Na odczuwanie bólu mają wpływ nie tylko czynniki fizyczne, uszkadzające tkanki, ale też psychiczne i społeczne.

Ostry ból jest reakcją organizmu na uraz tkanek i ustępuje przy gojeniu.

Długotrwały ból wiąże się z wystąpieniem dodatkowych czynników i może utrzymywać się znacznie dłużej niż uszkodzenie tkanki lub nawet trwać mimo braku jakichkolwiek czynników uszkadzających. Dzieje się tak, ponieważ miejscowo wydzielane substancje mogą zmieniać funkcje nerwów lub je bezpośrednio stymulować, a utrzymywanie tego stanu może wywołać zmiany w centralnym układzie nerwowym (w mózgu), który wzmacnia percepcję bólu.

Bardzo dokuczliwy jest ból przewlekły w obrębie miednicy mniejszej, określany jako trwający ponad 6 miesięcy, utrzymujący się  w sposób ciągły lub  z przerwami, który nie występuje  tylko w związku z  pewnymi okolicznościami, takimi jak: w czasie miesiączki, podczas współżycia i nie jest związany z ciążą.

Ból podbrzusza może pochodzić z narządów rodnych, jelit, pęcherza moczowego, zwiększonego napięcia mięśni i schorzeń kręgosłupa. Może powstać w reakcji na uszkodzenie anatomiczne lub tylko zaburzenie pracy danego narządu. Bóle pochodzenia mięśniowego mogą być pierwotnymi bólami pochodzącymi z mięśni jamy brzusznej i mięśni miednicy mniejszej lub wynikać z ułożenia mięśni w reakcji na ból pochodzący z narządów wewnętrznych. Dlatego podczas pierwszego badania często nie można jednoznacznie ustalić przyczyny bólu.

Szacuje się, że u około 70 % pacjentek problem  nie wynika z chorób  narządu rodnego.

Nagle występujące bóle mogą być związane z torbielami jajników, ciążą pozamaciczną, stanami zapalnymi. Wymagają szybkiej diagnostyki i leczenia.

Przy długo trwających dolegliwościach bólowych  najczęściej rozpoznajemy endometriozę i adenomiozę, torbiele jajników, zmiany pozapalne w przydatkach, zrosty po przebytych operacjach.

Postępowanie diagnostyczne wymaga  badania ginekologicznego i usg, niekiedy też rezonansu magnetycznego  a nawet laparoskopii. U niektórych kobiet również  podawania przez 3- 6 miesięcy  leków wpływających na cykl hormonalny . W ustaleniu  właściwego rozpoznania przydatny jest tzw. dzienniczek bólu prowadzony przez 2-3 cykle. Wszystkie kobiety z bólem przewlekłym powinny mieć przeprowadzone badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.  

 

Endometrioza i adenomioza

Ból o natężeniu, które  zmienia się podczas  cyklu miesiączkowego jest najprawdopodobniej związany ze stanami wywołanymi hormonami, takim jak endometrioza czy adenomioza.

Klasyczne objawy tych chorób to: bolesne miesiączkowanie, bóle podczas współżycia i przewlekły ból w miednicy mniejszej.

Rozpoznanie endometriozy i adenomiozy można często ustalić na podstawie opisanych dolegliwości w przebiegu cyklu miesiączkowego, badania ginekologicznego i usg.

Laparoskopia była uznawana za „złoty standard” w rozpoznawaniu endometriozy. Obecnie lepiej wykorzystać tę  metodę jeśli zawiodą inne sposoby.

Leczenie jest długotrwałe, hormonalne, które okresowo wyłącza funkcjonowanie jajników, przeciwbólowe oraz operacyjne.

Kontakt

Anna Radzikowska

tel. +48 123 456 789
email: anna@ginekolog.com.pl

Gabinety

Babka Medica Przychodnia NZOZ

Warszawa, ul. Słomińskiego 19 / 517

FertiMedica Centrum Płodności

Warszawa, ul. J. P. Woronicza 31 lok. 8U

Poradnia USG Agatowa

Agatowa 10, Warszawa

Kontakt

Gabniety

Babka Medica Przychodnia NZOZ

Warszawa, ul. Słomińskiego 19 / 517

FertiMedica Centrum Płodności

Warszawa, ul. J. P. Woronicza 31 lok. 8U

Poradnia USG Agatowa

Agatowa 10, Warszawa

Zostaw wiadomość

Template by W3layouts

Login